ZAJÍMAVÁ HISTORIE DŘEVĚNKY

Dům s hospodářstvím vznikl rozdělením sousedního čp. 38, když podle zápisu v gruntovních knihách z r. 1752 předal Václav Farský půl gruntu svému zeti „Šimonu Koubleti“. Spojení statku s hostincem se poprvé objevuje se jménem Jana Dolenského (*1790 – +1863), který je uváděn jako šenkýř.

V druhé polovině 19. st. po roce 1870 stavení kupuje ve dražbě Adolf Farský (*1849 – +1934), řemeslem krejčí. V celé vesnici si tenkrát šeptali, co si takový krejčí počne s hospodou, ale pak se nestačili divit. Adolf Farský totiž přízemní dům navyšuje o patro, kde vzniká sál, který slouží k pořádání zábav, bálů a divadelních představení. Objekt, který je v centru obce, rázem působí jako malebná dominanta a se svým provedením jako patrová, nemá v daném prostoru chudého Podkrkonoší obdoby. Venku před stavením probíhaly kuželkové turnaje a proto až dodnes zůstal přístřešku nad letní terasou název „Pod kuželníkem“. Adolf Farský působil též v letech 1891-1894 jako starosta obce Boskov.

Po návratu z I. světové války v r. 1920 přebírá po Adolfovi roubenku jeho syn Bohumil Farský (*1891 – +1965), na kterého dodnes pamětníci vzpomínají jako na poctivého hostinského, který nepustil dýmku z úst.

V r. 1943 slouží sál Dřevěnky jako ubytovna 30 vojáků Hitler Jungen. V tomto roce celý objekt i s hostinskou živností přebírá dcera Bohumila Farského Ludmila Balatková (*1923 -+2008).

Roku 1956 zabírá Dřevěnku komunistická vláda a r. 1966 je hospoda nadobro uzavřena.

Stavení chátrá.  Více, jak 80 let do něj nebylo investováno. I proto se v r. 1987 rodina rozhodla, že nechá celý objekt čp. 39 pro jeho katastrofální stav odstranit. V lednu 1988 vydává Stavební úřad Semily na Dřevěnku demoliční výměr . Tomuto nešťastnému kroku zabraňují doslova na poslední chvíli vnuci Bohumila Farského, synové Ludmily Farské-Balatkové , Miroslav (*1955) a Vladimír (*1948 – +1991) Balatkovi. Přízemí domu postupně opravují a po převratu v roce 1989 Dřevěnku „U Farských“ otevírají, nejprve jako jeskyňářský speleo-klub a později na živnost. Dřevěnka slouží jako hospůdka se studenou kuchyní bozkovským štamgastům do roku 2000. Téhož roku ukončuje studium oboru kuchař-číšník Miroslav Balatka ml. (*1980), který zde začíná s teplou kuchyní pro turisty z místních jeskyň a později i pro stálou klientelu z důvodu vyhlášené kuchyně.

Dřevěnce se daří.  Veškeré příjmy ale putují na rekonstrukci celého přízemí, např. v roce 2004 v rámci rozšíření restauračního provozu je adaptován prostor chlévů na stylovou klenutou vinárnu a místo venkovního kuželníku vzniká letní terasa. Zároveň však stále sílí varování statiků, že velice nestabilnímu a poddimenzovanému patru a střeše hrozí zřícení. Proto mezi roky 2005-2010 žádá Miroslav Balatka ml. o dotace z EU na opravu patra a vytvoření ubytovacího zařízení, bohužel neúspěšně. V březnu 2011 zahajují tedy otec se synem,památkovým ústavem a úvěrem od banky přestavbu sami.

8. listopadu 2011 se Dřevěnka stává, pro velký zájem památkového ústavu oficiální českou historickou kulturní památkou. V patře v bývalém sále pomalu vzniká kvalitní ubytování, stylové pokoje s vlastním sociálním zařízením a společenskou místností.

Pro zajímavost: V květnu 2012, kdy už je všem vrytý název čp. 39 DŘEVĚNKA, vystupuje na svět podle nově objevené historické dokumentace zpráva, která zaskakuje i památkový ústav,. Totiž že se Dřevěnka jmenovala kolem r. 1900 Hostinec U České koruny :).

__________________________________________________________________________

2.12.1987 – Tehdejší katastrofální, zoufalý vzhled této budovy donutil rodinu k vypsání oficálního demoličního výměru. Tyto fotky jsou pořízeny týden před plánovaným zbouráním celého 250 let starého stavení. Všemu zabránil současný majitel Miroslav Balatka, který místo demolice Dřevěnku začal postupně rekonstruovat.

Leave a comment